420 jäätyvä kaasuvaijeri | AvantClub - Keskustelupalsta

AT420

Jäsen
Keskustelun aloittaja
16.3.2016
13
2
3
Onko kellään kokemusta 420:n kaasuvaijerin sulattamisesta esim. sulanapitokaapelin avulla ?
Laittaisin jonkun johdonsuojaputken vaijerin ja kaapelin ympärille...
Talliin veisin kun vain sellainen olisi, täytyy yrittää näitä kepulikonsteja.
Vaijeria en ala uusimaan kun ei se rikkikään ole.
 
Jäätyvä kaasuvaijeri ???
Itse tein seuraavasti: otin koko vaijerin irti, vedin sisäosan pois kokonaan, kuivatin hyväksi molemmat osat, laitoin sisäosaan jotain ostamaani tököttiä
(en muista nimeä) joka oli tehty sitävarten että estää jäätymisen, työnsin sisäosan takaisin paikoilleen (ei ole helppo homma jos vaijerin pää vioittunut), asensin takaisin ja säädin kaasun kohdalleen. Neljäs talvi lähdössä liikkeelle, eikä minkäänlaisia merkkejä jäätymisestä, vaikka pakkasia ollut jo tänäkin syksynä. Voisit ehkä kokeilla.
markkuvaari
 
Kiitos vinkistä, ehkä tuo irrottaminen/kuivaus/voitelu täytyy tehdä.
Harmittaa vaan kun viimeviikonloppunakin oli -19,5 astetta pakkasta, eikä mahista saada konetta lämpimään.
 
Jos vaijerin sisään pääsee vettä, niin silloin se yleensä on jostakin vähän rikki. Lämmin talli vain pahentaa jäätymistä, kun se joka kerta ulosviennin jälkeen jäätyy kiinni, jos siellä vettä vähänkään on.
 
Oisko ehdotelmaa mitä tökömenttiä suihkauttaisi vaijerin sisälle ?
Ehdolla ois esim. WD40 ja sitten joku PTFE spray.
 
Kiitokset vinkeistä, nyt vaan vaijeri irti/kuivaus ja sitten WD40 sinkin ja kuoren väliin.
 

Uusimmat keskustelut