Ajohudrauliikka katosi | AvantClub - Keskustelupalsta

koomikko

Jäsen
Keskustelun aloittaja
21.1.2017
6
0
1
Avant 420 lakkasi liikkumasta ja ohjaus meni jäykäksi kesken lumitöiden. Työhydrauliikka sen sijaan toimii.
Availin muoveja sen verran että sain pumput näkyviin. Onko koneen puoleinen pumppu ajomoottoreille ja
takimmainen työhydrauliikalle ?

Kokemuksia ko. viasta kellään ?
 
Mä olen poksauttanut ajopumppua 420 koneessa. Mutta melestäni ohjaus toimi, voin toki muistaa väärin. Ajopumpun sisältö räjähti kokonaan ja avatessa sitä siinä ei ollut mitään ehjää. Mutta sama tilanne että puomisto toimi mutta kone ei liikkunut!
 
Tervetuloa "koomikkko" turisemaan Planeetalle :) vaikkakin vioista on puhe.
koomikko sanoi:
Onko koneen puoleinen pumppu ajomoottoreille ja
takimmainen työhydrauliikalle ?
Näinhän se menee moottorin puoleinen on ajopolkimilla ohjattu pumppu.
Vikojen löytyminen onkin sitten hankalampaa kotioloissa monimutkaisen rakenteen takia.

Öljyjyä on ilmeisesti tarpeeksi, kun työhydrauliikka toimii.
 
Sain ohjeeksi avata alumiinikorkit pumpun sivuilta ja mitata tekeekö painetta, saan mittarin lainaan tänään.
Eli paljonko pitäisi olla painetta jos kaikki olisi kunnossa ?
 
420 vuosimalli 2013. Tunteja koneessa alle 300, onko normaalia että näillä tunneilla jo hajoilee ?
 
Sain paineet mitattua ja ei tullut painetta kun hieman alle 10 bar jos antoi koneelle kierroksia , tyhjäkäynnillä
ei 5 baria enempää.
Voiko olla vielä joku muu vika kun koko pumppu paskana. esim joku ylipaineventtiili tai joku muu vaihtoehto ?
 
Ei ne hajoile ja jos täytyy olla jokin komponentti vika, öljyn puute tai kasausvirhe.
Siinä suodattimen läheltä lähtevänsä letkussa on kuristus venttiili. Sitä voi hieman avata ja katsoa onko vaikutusta.
 
koomikko sanoi:
Sain paineet mitattua ja ei tullut painetta kun hieman alle 10 bar jos antoi koneelle kierroksia , tyhjäkäynnillä
ei 5 baria enempää.
Voiko olla vielä joku muu vika kun koko pumppu paskana. esim joku ylipaineventtiili tai joku muu vaihtoehto ?
Esiohjauksessa ei kauheasti kuulu olla painetta. Työpuolella alle 300 baria.
 
Mun kohdalla kone oli lähes uusi ja parissa vuorokaudessa kone oli taas ajossa. Oli komponenttivirhe ja takuu kattasi sen nopean palvelun kera. Ilmeisesti hyvin harvinaiset nuo ajopumppu murheet.
 
koomikko sanoi:
Sain paineet mitattua ja ei tullut painetta kun hieman alle 10 bar jos antoi koneelle kierroksia , tyhjäkäynnillä
ei 5 baria enempää.
Voiko olla vielä joku muu vika kun koko pumppu paskana. esim joku ylipaineventtiili tai joku muu vaihtoehto ?
Mistä kohtaa mittasit? Menosuunnassa oikealla puolen suodattimen jalassa on nippa mistä mitataan esipaine ja vasemmalla puolella vähän alempana on ajopaineen mittauspiste.
Esipaine täysillä kierroksilla pitäisi löytyä noin 20 bar. Power Control blokin maksimi ja minimiajopaineen tunnistus säädetään kahdesta eri paikoista.
Ajopaine mitataan kuormittaen ajamalla kiinteätä estettä tai käsijarrua vasten. Ajopaine 420 koneessa 280 bar.

Onko koneesta vuotanut öljyjä mistään?
Ylipaineventtiili voi kyllä hajota tai esiohjauspaineet katoaa muuten. Vika ei välttämättä pumpussa.
Huomenna soitto tehtaalle ja kysyt onko Sauli Viitanen tavattavissa? Sieltä tulee hyvää faktaa ja pääset asian kanssa eteen päin.
 
Mittasin ajopumpun molemmilta puolilta olevista mittauspisteistä ( kierrettävien korkkien alla ) ja
tosiaankin paineet tuon alle 10bar. täysillä kierroksilla, polkimien asennolla ei mitään vaikutusta paineeseen.
Ja vielä sellainen yksityiskohta että kone liikkuu täysin vapaasti ja kevyesti työnnettäessä.
 
Mun koneessa myös renkaiden hydraulinen yhteys katosi täysin. Eli kauhalla ja teleskoopilla työnsin koneen trailerin päälle!
 
Kone korjaamossa. Arvio tehtaalta että pumppu hajonnut.
Tulivat kyllä hienosti korjauskuluissa vastaan kun on kone vielä niin pienillä tunneilla.
Hienoa palvelua, arvostan!!
 
Kyllä jo nuin vähillä tunneilla oisivat saaneet tulla kokonaan hinnassa vastaan. Vai onko pumpun kestoikä todellakin vain 300 tuntia?