Hardware sanoi:Tämä on näemmä lainsäätäjälle hirmuisen vaikea asia kirjata selvästi. Tulkinnat vaihtelee sään ja virkavallan mielialan mukaan.
Hardware sanoi:Tämä on näemmä lainsäätäjälle hirmuisen vaikea asia kirjata selvästi. Tulkinnat vaihtelee sään ja virkavallan mielialan mukaan.
Petrus sanoi:Hardware sanoi:Tämä on näemmä lainsäätäjälle hirmuisen vaikea asia kirjata selvästi. Tulkinnat vaihtelee sään ja virkavallan mielialan mukaan.
Onko noin? Eihän asiassa ole mitään epäselvää. Tässäkin tapauksessa rangaistus tuli ihan pykälien mukaan. Ajo-oikeus on rekisteriotteen kokonaispainojen summan mukaan, varmaan siksi että se on erittäin helppo tarkastaa tien päällä ilman puntareita. Samalla tavallahan katsotaan raskaan maasturin kohdalla, onko se rekisteröity henkilöautoksi vai kuorma-autoksi, ja kortti pitää löytyä saman jälkeen.
Autolla taas saa vetää auton sallitun kärryn maksimipainon mukaan, vaikka iso kärri olis vajaakuormalla. Tähänkin on selvä syy: joka tapauksessa paino selviää vain puntarilla. Ellei sitten kyydissä ole selkeästi painomerkittyä tavaraa kuten sementtisäkkejä.
STEFFE sanoi:Hyvät perustelut Petrus. Tuossahan on oikeesti logiikka kun tuolleen sen muotoilit. Kiitos!
Petrus sanoi:Onko noin? Eihän asiassa ole mitään epäselvää. Tässäkin tapauksessa rangaistus tuli ihan pykälien mukaan. Ajo-oikeus on rekisteriotteen kokonaispainojen summan mukaan, varmaan siksi että se on erittäin helppo tarkastaa tien päällä ilman puntareita. Samalla tavallahan katsotaan raskaan maasturin kohdalla, onko se rekisteröity henkilöautoksi vai kuorma-autoksi, ja kortti pitää löytyä saman jälkeen.
Autolla taas saa vetää auton sallitun kärryn maksimipainon mukaan, vaikka iso kärri olis vajaakuormalla. Tähänkin on selvä syy: joka tapauksessa paino selviää vain puntarilla. Ellei sitten kyydissä ole selkeästi painomerkittyä tavaraa kuten sementtisäkkejä.
Hardware sanoi:Petrus sanoi:Onko noin? Eihän asiassa ole mitään epäselvää. Tässäkin tapauksessa rangaistus tuli ihan pykälien mukaan. Ajo-oikeus on rekisteriotteen kokonaispainojen summan mukaan, varmaan siksi että se on erittäin helppo tarkastaa tien päällä ilman puntareita. Samalla tavallahan katsotaan raskaan maasturin kohdalla, onko se rekisteröity henkilöautoksi vai kuorma-autoksi, ja kortti pitää löytyä saman jälkeen.
Autolla taas saa vetää auton sallitun kärryn maksimipainon mukaan, vaikka iso kärri olis vajaakuormalla. Tähänkin on selvä syy: joka tapauksessa paino selviää vain puntarilla. Ellei sitten kyydissä ole selkeästi painomerkittyä tavaraa kuten sementtisäkkejä.
No olen edelleen vahvasti eri mieltä :evil:
Tuossa tapauksessa aivan yhtä helppo olis ollut tarkistaa tyhjänä vedetyn kärryn omapaino, se kun on myös otteessa.
Minusta tästä puuttuu järki ja se että joku asia on hankala tarkistaa ei oikeuta lain tulkintaan - tai oikeuttaa mutta se pitää tehdä kansalaisen hyväksi.
oke sanoi:On ikävää, että tieliikennettä koskevia lakeja tulkitaan kansalaisen vahingoksi,
eikä käytetä "tervettä maalaisjärkeä". Ei valvonnan helppous saisi olla mikään
määräävä kriteeri. Jos rikkomusta epäillään, tulisi se tutkia kuten muissakin
lakitapauksissa ja antaa rangaistus vasta sen jälkeen.
Oke
STEFFE sanoi:Mutta hehän tutkivat sitä heti paikan päällä koska valvonta oli helppo ja rangaistus ei varmaan ollut heidän keksimä vaan taulukon mukainen siihen rikkeeseen nähden.
Masi sanoi:Onkos jollain kokemuksia liian painavasta kärrystä vetoautoon nähden?
On nimittäin melko hankala läytää alle 750kg konaispainolla olevaa kärriä ilman muutoskatsastusta.
Hardware sanoi:edellytykset ajokiellon määräämiselle ovat kulkuneuvon kuljettamisen oikeudetta perusteella."
Hardware sanoi:Niinhän siinä lukee. Voi mutta ei ole pakko joten tuossa on annettu tilaa harkinnalle ainakin tuon poliisin rangaistuskäsikirjan mukaan josta tuo ote on.
Sakkorangaistus olisi ollut myös mahdollinen ainoana rangaistuksena.
Tässä on annettu maksimirangaistus tapauksessa jossa ei ole vaarannettu liikennettä millään muotoa, tulkintani on edelleen "huono päivä"
Joka tapauksessa laki joka antaa saman rangaistuksen rattijuopumuksesta ja kokonaismassaltaan 600 kg liian painavan tyhjän kärryn vetämisestä ei ole aivan 100% onnistunut.
Petrus sanoi:Minua kummastuttaa tässä ketjussa toistuva ihmettely tieliikennelain tulkinnasta tässä ajokorttiasiassa. Käsittääkseni käsillä olevassa tapauksessa ei ole tulkittu yhtään mitään, ainoastaan luettu lakia just niin kuin se on. Auton kokonaispaino + raskaan kärryn kokonaispaino = >3500kg ja ei pikku-e:tä kortissa = kortitta ajoa. Ei mitään epäselvää.
Mihin tarvittaisiin alle 750kg kokonaispainoista kärryä? Jos kärry on 750kg:n kevytkärry sitä saa vetää millä vain henkilö/pakettiautolla ilman pikku-eetä vaikka kokonaispainojen summa lipsahtaisi yli 3500kg. Jos auton vetopaino on vähemmän kuin 750kg, saa silti vetää 750kg kokonaispainosta kärryä, kunhan kytkentäpaino (eli kärryn paino ja lasti) ei ylitä auton rekisteriotteeseen merkittyä lukemaa. Autoon saa siis kytkeä minkä kärryn vain, kunhan kytkentäpaino ei ylitä auton rekisteriotteeseen merkittyä lukemaa, tämä on puntarihommia. Ajaminen sitten taas tällä kombinaatiolla pelkällä B tai C kortilla riippuu kokonaispainojen summasta, joka näkyy rekisteriotteista, eli tämä on puhtaasti paperihommia.
Masi sanoi:Petrus sanoi:Mihin tarvittaisiin alle 750kg kokonaispainoista kärryä? Jos kärry on 750kg:n kevytkärry sitä saa vetää millä vain henkilö/pakettiautolla ilman pikku-eetä vaikka kokonaispainojen summa lipsahtaisi yli 3500kg. Jos auton vetopaino on vähemmän kuin 750kg, saa silti vetää 750kg kokonaispainosta kärryä, kunhan kytkentäpaino (eli kärryn paino ja lasti) ei ylitä auton rekisteriotteeseen merkittyä lukemaa. Autoon saa siis kytkeä minkä kärryn vain, kunhan kytkentäpaino ei ylitä auton rekisteriotteeseen merkittyä lukemaa, tämä on puntarihommia. Ajaminen sitten taas tällä kombinaatiolla pelkällä B tai C kortilla riippuu kokonaispainojen summasta, joka näkyy rekisteriotteista, eli tämä on puhtaasti paperihommia.
On monia autoja joissa ei ole 750kg kytkentäpainoa, ja samahomma isommissakin. Ei kaikissa autoissa ole 2700 kg kytkentäpainoa saati 3500kg.
Sitä meinasin että meneekö oikeasti vaakalle vai katsotaanko vaan otteista.