Joululahja ennakkoon | AvantClub - Keskustelupalsta

Sume33

Jäsen
Keskustelun aloittaja
28.3.2012
56
0
6
Tänään vaihtus kone 520+ sr1 uuteen 528 sopivalla määrällä varusteita :D Huomen tarvii mennä työmaalle testaamaan ominaisuudet.. Onko joku muu hankkinut itelleen joululahjan?
 
Montakohan tonttua pukki käytti lahjaan? Montakohan Tonttua tarvittiin tuomaan sitä lahjaa?

:roll:
 
pitäisköhän vinkata Ristolle, että lähettää Pukille pari vihreää apuporoa...
 
Pitäs sinisen vaihtua vihreään ennen joulua, 3 viikkoa mennyt kaupasta ei vielä tarkkaa toimituspäivää tiedossa. Kone tulee pääosin kiinteistönhoitotyöhön. Myös keräävä-harja ja ruohonleikkuri vaihtaa väriä.
 
750 dlx-hytillä + lisävarusteita. Saa nähä kerkiääkö ennen lumia, auraukseen on akk:ssa valmistettu siipikauha.
 
Ei tullut konetta kuljetusliikkeen ongelmista johtuen, huomenna kuulemma tulee.
Toivottavasti ei tule ainakaan lunta yöllä sillä edellinen kone vietiin tänään pois.
 
Tänä yönä ei taida olla käyttöä muulle kun moottorisahalle. Taitaa tulla taas sahauskeikkoja tänä yönä. Varoitus/valmius viestit tullut jo. Jopa Fortum varoitti sähkönjakeluongelmista(mahdollisista). No minähän kytkin aggregaatti valmiiksi ja tankki täynnä. Ei tarvi kun kääntää avaimesta ja talossa on taas sähköt päällä. Tule hauska yö jälleen :lol:
 
STEFFE sanoi:
Tänä yönä ei taida olla käyttöä muulle kun moottorisahalle. Taitaa tulla taas sahauskeikkoja tänä yönä. Varoitus/valmius viestit tullut jo. Jopa Fortum varoitti sähkönjakeluongelmista(mahdollisista). No minähän kytkin aggregaatti valmiiksi ja tankki täynnä. Ei tarvi kun kääntää avaimesta ja talossa on taas sähköt päällä. Tule hauska yö jälleen :lol:
Tänne valmistuu ensiviikolla systeemi, jossa generattori käynnistyy itsestään sähkökatkon sattuessa ja kytkee irti valtakunnan verkosta automaattisesti.
 
Kone tuli tänään iltapäivällä, ei kerinny ko illalla käyä lampun kans kahtoon miltä näyttää. Huomena sitte työlaitteiden sovitusta ja koneen kokeilua. Paikallinen sähköyhtiö työllisti päivän myrskyn takia.

Sähkökatkot välillä mukavia kun sähkö ei välttämätöntä, huomattavasti hiljaisempaa ja rauhallisempaa.
 
Joo kyllä aggregaatti on paikallaan jos asuu vähän enemmän "metsässä" kuten me. Täällä tulee herkästi sähkökatkoksia kun myrsky kaataa puita.

Ja kyllä täällä tuli käyttöä moottorisahalle kuten arvasin. Lähdimme 03.41 liikenteeseen ja raivattiin puita klo 8.03 asti. Sitten omalle työkeikalle Hämeeseen ja klo 14 palattuani lähdin jeesaamaan meidän muu väki mik'ä oli saanut uuden keikk apyynnön 10.35 ja olivat edelleen sillä tiellä. No klo 15 jälkeen päästiin sitten pesemään autot ja huoltamaan sahat.

Itseltämme meni sähköy useaan otteeseen ja meidän ylijännitesuoja sähkökaapissa räjähti to-pe välisenä yönä siinä 03.30! Hyvä ettei syttynyt tulipaloa sähkökaappiin! 1-vaiheen suoja oli sulannut ihan totaalisesti ja lyönyt aikamoisen tuliliekin kohti peltistä ovea. Sähkömies kävi tarkistamssa paikat heti aamupäivällä ja kaikki on ok vaikka näytti melko villiltä. Loppu hyvin, kaikki hyvin.
 
Ensimmäinen auraus avantilla takana, näyttäis että illalla uuestaan. Ihan kohtuu kamppeelta vaikutti, napit vähän hukasa edellisen koneen jälkeen.

Ilmastointi takalasilla häiritsee näkyvyyttä senverran että pitänee harkita peruutuskameraa. Olisiko suosituksia hyvästä tai aiempaa keskustelua linkittää.